Асистент кафедри фармакології, клінічної фармакології та клінічної фармації Інна ЧЕБЕРНІНА провела бесіду зі здобувачами вищої освіти 3 курсу 8С та 9С груп, що навчаються за спеціальністю 221 «Стоматологія», щодо трансплантації та донорства кісткового мозку в Україні.

  У 2018 році подружжя Романа та Юлії Куць заснували Благодійний Фонд «Український реєстр донорів кісткового мозку», що наразі внесений до Світового реєстру донорів. Це дозволило започаткувати проведення операцій з трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин саме в Україні та здійснювати пошук донорів та доставку біологічного матеріалу з-за кордону.

  Сьогодні реєстр містить 5707 потенціальних донорів, а в Україні проведено вже 16 трансплантацій від неродинного донора, що був знайдений закордоном. Дуже важливо мати власний реєстр через те, що успішність трансплантації кісткового мозку від неродинного донора є вищою у випадку, якщо реципієнт та донор належать до однієї етнічної групи. Також, пошук неродинного донора у Світовому реєстрі дуже дороговартісний – від 18 до 50 тисяч євро. 

  Здобувачі задавали багато питань, на які отримали відповіді та активно долучились до обговорення цієї теми. Особливу увагу було приділено тому, що донорство стовбурових гемопоетичних клітин: 

  • є повністю безпечним для донора – беруть лише 1-5% стовбурових клітин;
  • повністю безоплатне та добровільне – відмовитись від донації можна на будь-якому етапі;
  • це 100%-ково відновне донорство – увесь об’єм кісткового мозку донора повністю відновиться через 1 місяць після донації;
  • спосіб донації стовбурових клітин донор обирає сам – це або забір стовбурових клітин з циркулюючої крові, або отримання клітин з тазових кісток методом пункції.

  Наприкінці зустрічі здобувачам вищої освіти було запропоновано внести свої дані до Реєстру та поповнити українську базу потенційних донорів.

  Більше інформації щодо діяльності Реєстру та донорства стволових гемопоетичних клітин можна знайти на офіційному сайті https://ubmdr.org/